Registrace na FotoŠkoda FEST startují 6. 5. 2024
CHCI NA FESTIVAL!
Recenze

Recenze LAOWA 10 mm f/2,8 FF II C&D-Dreamer: první Laowa s automatickým zaostřováním

Luděk Bouška
20. 2. 2024 | 8 minut čtení

LAOWA 10 mm f/2,8 FF II C&D-Dreamer je nejširokoúhlejší pevný objektiv se světelností f/2,8 a automatickým ostřením, jaký jsem kdy vyzkoušel. Úhel jeho záběru je skutečně extrémní, a přesto nedochází k téměř žádnému zkreslení. Ani k soudkovitému, ani k poduškovitému. I další optické vlastnosti jsou vynikající, takže nezbývá, než první autofokusové Laowě vyseknout poklonu až k zemi.

Hodnocení odborníka 99%

  • minimální zkreslení - vhodný na architekturu a interiéry
  • velmi dobrá ostrost
  • vynikající v protisvětle
  • špičkové zpracování
  • rychlý a tichý AF
  • možnost nasazení filtrů
  • měkčí okraje na plně otevřenou clonu

Popis

Recenze LAOWA 10 mm f/2,8 FF II C&D-Dreamer

Širokoúhlé objektivy mám prostě rád. Čím širší je úhel záběru, tím zajímavější a zábavnější je focení. Kdo širokáče používá stejně rád jako já, ten ví, že je znát každý milimetr na ohniskové vzdálenosti, hodně se to projeví na úhlu záběru. Takže ohnisková vzdálenost 10 mm na fullframe snímač bezzrcadlovek, to je teda něco, to se opravdu moc často nevidí. Na APS-C snímače jich pár najdete, ale na fullframe má LAOWA 10 mm f/2,8 FF II C&D-Dreamer vlastně jen jediného konkurenta. Je jím CANON RF 10-20 mm f/4 L IS STM, což je skvělý zoomový objektiv, kterém je možno vytknout snad jen jediné. Je to cena cca 65 300 Kč (únor 2024), což jej v očích naprosté většiny fotografů opravdu hodně znevýhodňuje, samozřejmě kromě faktu, že je určen pouze pro bezzrcadlovky Canon.

LAOWA 10 mm f/2,8 FF II C&D-Dreamer je tedy jedinou seriozní možností, pokud toužíte po extrémně širokém úhlu záběru. Výhodou je jeho světelnost f/2,8 a také prakticky nulové zkreslení. I ostatní optické vlastnosti jsou na vynikající úrovni, takže se můžete pustit prakticky do jakéhokoliv úkolu, který vyžaduje extrémně širokoúhlý objektiv s možností automatického zaostřování.

Malé rozměry a hmotnost 420 g jsou ale neméně důležité, protože díky nim můžete brát tento objektiv často s sebou. Minimální zaostřovací vzdálenost 12 cm od roviny snímače, to je údaj z říše snů. Můžete se těšit na naprosto neobvyklé perspektivy. 

054_recenze_LAOWA_10_mm_f2_8_FF_II_C&D-Dreamer_review

Pro koho je LAOWA 10 mm f/2,8 FF II C&D-Dreamer vhodný

Objektiv LAOWA 10 mm f/2,8 FF II C&D-Dreamer je prostě extrémně širokoúhlý, úhel záběru je cca 130° a to je opravdu hodně. Perfektně se tedy hodí třeba pro fotografování krajiny, kde dokáže dokonale zvýraznit popředí při maximální hloubce ostrosti. A velice výkonný je i pro focení architektury nebo interiérů, protože nabízí vzhledem k tak širokému úhlu záběru nebývale malé soudkovité zkreslení, takže všechny svislé a horizontální linie zobrazuje skutečně téměř rovné. Samozřejmě je v takovém případě extrémně důležité držet osu objektivu přesně vodorovně, což není bez stativu úplně snadné. Při sebemenším náklonu se totiž všechny vertikály začnou naklánět. Docela dobře tedy dokáže nahradit daleko dražší tilt-shift objektivy, které si s perspektivou záběru dokážou poradit po svém. 

Samozřejmě je třeba brát v úvahu popředí záběru, aby nebylo nepřirozeně deformované. Při troše snahy se dá použít třeba i na reportáže, kde můžete skvěle využít velké hloubky ostrosti, ale pak je nutné počítat s tím, že okraje záběru zcela zdeformují všechny obličeje nebo končetiny, které nabývají naprosto nepřirozených tvarů.

K tomu minimálnímu zkreslení se ještě na chvilku vrátím, připadá mi to totiž velice důležité. Poslední dobou mnoho výrobců spoléhá na to, že jak použitý fotoaparát, tak také software pro zpracování RAWů mají nainstalovaný softwarový profil daného objektivu. Znamená to, že veškeré optické vady ve výsledném snímku nenajdete. Ale když softwarový profil objektivu nemáte, jste nahraní, protože v takovém případě je použitelnost objektivu značně snížena a odstraňování optických neduhů vám může v lepším případě dost znepříjemnit mnoho hodin u počítače, v tom horším případě se vám odstranění optických vad ve snímku jednoduše nepodaří. Výrobci tímto způsobem obchází drahý vývoj a výrobu perfektně korigovaných objektivů. Vývoj "opravného" softwaru vyjde daleko levněji. Nutno dodat, že k tomuto řešení se poslední dobou přiklánějí i věhlasné značky. O to víc překvapí, že Laowa už před nějakou dobou zvolila ten dražší, ale poctivější způsob řešení optických vad.

Zero-D znamená u Laowy “nulové zkreslení”. Znamená to, že objektiv prakticky nezkresluje i bez SW korekcí! Všechny ukázkové snímky jsou zpracovány právě tak - bez korekcí. Obrázek si udělejte sami.

056_recenze_LAOWA_10_mm_f2_8_FF_II_C&D-Dreamer_review

LAOWA 10 mm f/2,8 FF II C&D-Dreamer - kvalita obrazu

Vyrobit takhle širokoúhlý objektiv není úplně snadné, takže jsem počítal s určitými kompromisy v kvalitě obrazu. Ale k mému překvapení bylo těch kompromisů opravdu velice máloUž jsem zmínil velmi malé zkreslení, to mi udělalo opravdu velkou radost. Na ukázkových snímcích se můžete sami přesvědčit, že focení rovných linií není  opravdu žádným problémem. Ale udržet foťák přesně vodorovně a přesně kolmo ke snímané scéně, to je bez kvalitního stativu s (ideálně) převodovou hlavou v podstatě nemožné...  :)

Samozřejmě, že mě velice zajímala i ostrost, ta je ve středu snímku vynikající už a plně otevřenou clonu a s přicloněním se ještě trochu zlepšuje. Maximum je cca na cloně f/8, což je docela obvyklé. Ještě clona f/11 je perfektní, při vyšším zaclonění už začíná kresbu znehodnocovat difrakce. O něco menší radost jsem měl z ostrosti v okrajích. Stejně jako u naprosté většiny podobně širokoúhlých objektivů jsou na plně otevřenou clonu okraje snímku měkčí, ale naštěstí to není zase taková tragédie. Už při mírném zaclonění se i v rozích snímku kresba znatelně zlepšuje.

053_recenze_LAOWA_10_mm_f2_8_FF_II_C&D-Dreamer_review

Moc mě ale potěšily snímky v protisvětle a se sluncem přímo v záběru. Na několika ukázkových snímcích můžete vidět slunce v záběru, určitě pár reflexů najdete, ale je jich neobvykle málo. Skvělou zprávou je ale i perfektní přenos kontrastu, nedochází tedy k nepříjemnému závoji. Krajináři si s reflexy dokážou poradit, ale s tímhle objektivem to nebudou mít nijak těžké ani ti, kteří reflexy ze snímku odstranit nedovedou.

Chromatická aberace není ani zdaleka takovým problémem, jak by se u takového objektivu dalo čekat. Ukázkové snímky jsou toho důkazem. Všechny jsou převedeny z RAWu pouze s úpravami jasu a barevnosti, bez doostřování a bez jakýchkoliv korekcí optických vad objektivu v programu Capture One

Design, ergonomie, ovládací prvky

Design objektivu se mi líbí, je moderní a na první pohled jasně rozpoznatelný. Tělo objektivu je celokovové, a to včetně zaostřovacího prstence. Zaostřovací prstenec je široký tak akorát a klade adekvátní odpor. Tedy adekvátní, asi vlastně ideální. Nejde totiž ani moc volně a v žádném případě ani moc ztuha. Otázkou je, jak často manuální zaostřování využijete, když máte k dispozici autofokus. Ale třeba při zaostřování na noční oblohu se ruční ostření může hodit.

Sluneční clona slouží spíše jako ochrana přední čočky, vliv na odclonění parazitních paprsků moc nemá, protože je kvůli extrémímu úhlu záběru velice mělká. Ale pro  ochranu můžete používat klasické šroubovací filtry. Tedy nejen ochranné, ale jaké si zamanete, průměr 77 mm patří k těm nejběžnějším. Jediný přepínač, který na objektivu najdete, je přepínač AF/MF

 

Hlavní rysy

  • plnoformátový autofokusový objektiv
  • 10 mm ohnisková vzdálenost
  • 130° zorné pole (úhlopříčka)
  • minimální vzdálenost zaostření 12 cm
  • světelnost f/2,8
  • konstrukce 15 členů v 9 skupinách
  • závit pro filtry 77 mm
  • vynikající v protisvětle

Videorecenze

Shrnutí

Objektiv LAOWA 10 mm f/2,8 FF II C&D-Dreamer mě bavil. Je perfektně zpracovaný, opticky je na tom parádně, nemusíte se obávat rovných linií při focení architektury, můžete prostě fotit a užívat si ohromného úhlu záběru a maximální hloubky ostrosti. A pokud se vám do záběru dostane sluníčko, nemusíte mít žádné obavy, LAOWA 10 mm f/2,8 FF II C&D-Dreamer si s ním poradí jako nic.

Další recenze

LAOWA 100 mm f/2,8 2x Ultra Macro APO
Hodnocení 90%

LAOWA 100 mm f/2,8 2x Ultra Macro APO

18. 6. 2020
LAOWA 10-18 mm f/4,5-5,6
Hodnocení 90%

LAOWA 10-18 mm f/4,5-5,6

11. 6. 2020
LAOWA 24 mm f/14 2x Macro Probe
Hodnocení 81%

LAOWA 24 mm f/14 2x Macro Probe

17. 10. 2019
Instagram feed
Instagram feed
Instagram feed
Instagram feed
I nás baví Instagram.
@fotoskodacz
Servisní knížka plná výhod
  • 4 servisní prohlídky
  • základní kurz ovládání zrcadlovky
  • 300 Kč poukázka na tisk fotografií

Kompletní informace »

Čekejte prosím...